İstenen şartlar Ülkeye göre değişiklik gösterse de Avrupa Birliği üyesi ülkelerin talep ettiği belgeler genellikle aynı.

Schengen vizesi için gerekli evraklar

1) Geçerli pasaport.
2)Nüfüs cüzdanın fotokppisi ,yabancı uyruklular için geçerli ikamet izni belgesi.
3)yerleşim ve ikametgah adresi belgesi (e-devlet üzerinden alınmalıdır).
4)Tüm mesleki belgeler (sigorta, çalışma izni, son 3 aya ait maaş bordrosu).
5)Son üç aya ait banka hesap dökümü.
6)2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
7)Önceki Schengen vizelerinin kopyaları (varsa).
8)Mülkiyet için tapu (varsa).
9)Şirket belgeleri (başvuru sahibi bir şirket sahibi ise).
10)Öğrenci belgesi (başvuru sahibi öğrenci ise).
11)Davetiyenin aslı (seyahatiniz ziyaret amaçlı olması durumunda).
12) Nüfüs kayıt öğrneği (e-devlet üzerinden alınmalıdır). yabancılar içinn doğum belgesi veya aile beyanı. 13)Otel rezervasyonu (şirketimiz tarafından hazırlanır)
14)Uçuş rezervasyonu (şirketimiz tarafından hazırlanır)
15)Vize başvuru formu (şirketimiz tarafından hazırlanır)
16)Vize başvuru mektubu (şirketimiz tarafından hazırlanır)

Gerekli belgelerin detayları:
Pasaport: Pasaportun aslı ve kopyası başvuruda sunulmalıdır.
Nüfus Cüzdanı: Türk vatandaşlığına veya ikametgahına sahipseniz, kimliğinizin her iki yüzünün fotokopisini eklemelisiniz ve başvurmadan önce ikametinizin geçerliliğini kontrol etmeyi unutmayın!!
Mesleki belgeler: Çalışan, işveren veya işsiz olması fark etmeksizin kişiden kişiye farklılık gösterir.

Şirket sahipleri: Bir şirketin sahibiyseniz, şirketin banka hesabı ,e devletten alınmış 4b hizmet dökümü ve şirket belgelerini sunmanız gerekir.

Çalışanlar: Çalışansanız, işyerinizin belgeleri , e devletten alınmış 4A hizmet dökümüne ek olarak son üç aya ait maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi sunmanız gerekmektedir. Ayrıca işverenden yazı getirmeniz gerekmektedir. şirkette resmi bir çalışan olduğunuzu ve işverenin size turizm veya her ne amaçla olursa olsun belirli bir süreliğine gitmenize izin verdiğini ve kişisel seyahatinize uygun olarak tatil tarihinizi mektupta belirtmeniz gerektiğini belirten plan.

İşsizler: Çalışmıyor olmanız durumunda bazı firmalarla hayali sözleşmeler yapmaya çalışmadan gelirinizin kaynağını dürüstçe kanıtlamalısınız çünkü büyükelçilik bu belgeleri çok ciddi bir şekilde inceliyor ve sizden çalışmadığınızı kanıtlayan resmi evraklar isteyecektir.

Banka ekstresi: Son üç aya ait banka tarafından kaşeli imzali hesap dökümü .Çoğu elçilik başvuru sırasında belirli bir tutar istememektedir, ancak seyahat masraflarını karşılayacak yeterli bakiyenin bulunmaması halinde vizenizin reddedilmesine bir neden olabilir.
Önceki vizeler: Pasaportunuzda vizelerin ve giriş damgalarının bulunması, turizme alışık olduğunuzu ve seyahat geçmişinizin olduğunu gösterir ve bu özellikle daha önce Schengen vizeniz varsa dosyanızı büyük ölçüde destekler.
Davetiye: Seyahat amacının Schengen bölgesinde ikamet eden aile veya arkadaş ziyareti olması durumunda davet edenin ülkesinden davetiye getirilmeli ve aslı ve bir kopyası dosyaya eklenmelidir. davet edenin kimliği gereklidir.

Bu evraklar herhangi bir Schengen Büyükelçiliğine vize başvurusu yapılırken gerekli olan sabit evraklardır.

Büyükelçiliğin vize ofisi başvuru sırasında gerekli olması halinde sizden başka evraklar getirmenizi isteyebilir.Ayrıca bazı durumlarda ek evraklar istenmektedir. Ekteki belgelerin güvenilirliği ve eksik olmadıklarından emin olunmanız gerekmektedir . vizenizi sıkıntı yaşamadan almak istiyorsanız vize işlemlerinde uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz, başvurunun ilk adımından vizenizi almanıza kadar olan süreçte size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.